Skip to the content

Vinderen af Fantastiske Frivillige 2020 blev kåret den 26. november 2020. Lene Kirstine Baggersgaard, frivillig på Vejle Krisecenter, hvor hun under coronakrisen tog 49 nattevagter. Foto: Trine Berg.

Vinderen af Fantastiske Frivillige 2020 blev kåret den 26. november 2020. Lene Kirstine Baggersgaard, frivillig på Vejle Krisecenter, hvor hun under coronakrisen tog 49 nattevagter. Foto: Trine Berg.

Finalister 2020

Juryen har udvalgt følgende finalister til prisen i 2020:

Bianca Andreasen, næstformand i Transpersoner i Danmark, hvor hun vejleder transpersoner i hele landet gennem arrangementer og personlige møder, Sjælland.

Carolina Blum, vejleder og koordinator i Det Nationale Sorgcenter – Børn, Unge & Sorg, hvor hun hjælper efterladte børn og unge med deres sorg, Midtjylland.

Daud Hussein Ahmed, leder af Somalisk Corona Taskforce i Aarhus og talsmand i AarhuSomali, hvor han blandt andet har gået dør til dør med info om forholdsregler mod Corona-smitten, Midtjylland.

Helene Nejst, frivillig i Røde Kors Parat Hjælpenetværket, hvor hun har hjulpet isolerede mennesker der er i karantæne og har brugt mere end 300 timer hos Hjælpenetværkets call-center, Hovedstaden.

Henriette Mørkholt Jacobsen, FDF-leder i FDF Frederikshavn, hvor hun bruger tid med børnene og forbereder og arrangerer en lang række aktiviteter, Nordjylland.

Jef Holm-Hansen, primær ansvarlig og koordinator i Mænds Mødested Elefanthuset, hvor han koordinerer aktiviteter for mænd, der har kræft eller tidligere har haft det, Hovedstaden.

Lene Kirstine Baggersgaard, frivillig vagt ved Vejle Krisecenter, hvor hun er til stede for kvinder og børn på krisecentret og 49 nætter i træk varetog nattevagten under forårets corona-nedlukning, Syddanmark.

Lise Hogstad, Skoleven i Skolens Venner, hvor hun er frivillig skoleven i to klasser og er medstifter af Skolens Venner, hvor hun også sidder i bestyrelsen, Sjælland.

Lotte Rigmor Jung, frivillig terapeut i TUBA, hvor hun er gruppeterapeut for unge mennesker, der er vokset op i hjem med misbrug, Hovedstaden.

Ruben Wendelboe Hansen, leder for sommerlejr i Pindstrup Centret, hvor han er ansvarlig leder for en uges sommerlejr for børn med og uden handicap i alderen 6-18 år, Syddanmark.

Foto: Steven Biccard

Foto: Steven Biccard

Stine Knak Olesen, frivillig i Fundamentet i Århus. Vinderen blandt de 10 finalister findes ved prisuddelingen 6. november 2019. Stine har gennem fem år været frivillig fysioterapeut hos Fundamentet, hvor hun hjælper og behandler unge mennesker på kanten af samfundet.

Finalister 2019

Juryen havde udvalgt følgende finalister til prisuddelingen i 2019:

  • Anne-Sophie Sørup Nielsen, Fri af misbrug, Hovedstaden
  • Ariel Storm, Den Grønne Studenterbevægelse, Hovedstaden
  • Ellen Bæk, Landsforeningen for efterladte efter selvmord, Nordjylland
  • Faith Oksuz, Foreningen Danmarksfarver, Hovedstaden
  • Ivan Nielsen, Bagenkop Idrætsforening, Syddanmark
  • Len Nossell, FC Storebælt, Sjælland
  • Mia Azzopardi, Mellemfolkeligt Samvirke, Hovedstaden
  • Poul Otterstrøm, Menighedsplejen i Buddinge Sogn, Hovedstaden
  • Stephanie Sandager,Café Luxus og Børnemix, Ungdommens Røde Kors, Nordjylland
  • Stine Knak Olesen, Fundamentet i Aarhus, Midtjylland

 

Finalister 2018

Juryen udvalgte følgende ti finalister i 2018:

  • Ali Jahouh, ungdomstræner i Rugby, mentor, ven og forbillede for de unge, Hovedstaden
  • Anne Skov Jensen, formand og ildsjæl bag foreningen A-team, har udtænkt konceptet Tæl aktive minutter, Sjælland
  • Anne Sofie Bredgaard og Camilla Tøttrup, sundhedsformidlere der arbejder for forebyggelse af rygning blandt unge i Nordjylland
  • Arne Bent Mortensen, været aktiv i Røde Kors i 43 år som både førstehjælpsinstruktør, kasserer, næstformand mm, Nordjylland
  • Gitte Skov Nielsen, medstifter af søndagskaffe for ensomme ældre, Vestjylland
  • Jesper Rotvig Jensen, Formand for lokalforening, medlem af hovedbestyrelsen, forretningsudvalget og stifter af ungegruppe i Kræftens Bekæmpelse, desuden formand for Fonden for De Unge Raske, Fyn
  • Julie Kristine Knudsen, underviser og aktiv i bestyrelsen i ventilen, Nordjylland
  • Pia Sigmund, formand for foreningen 2 timer om ugen, hjælper flersprogede og flygtningebørn til bedre dansk, Fyn
  • Søren Degn Laxy, rekrutteringsofficer og ildsjæl, bl.a. i hjemmeværnet, formand for ungdomsrådet og oprettet et frivilligcenter på Ærø, Fyn
  • Torsten Arendrup, fra græsrodsprojektet Coop Garage
Foto: Hung Tien Vu.

Foto: Hung Tien Vu.

Vinderen af Fantastiske Frivillige 2018 blev kåret den 8. november 2018.

Jesper Rotvig Jensen, Formand for lokalforening, medlem af hovedbestyrelsen, forretningsudvalget og stifter af ungegruppe i Kræftens Bekæmpelse, desuden formand for Fonden for De Unge Raske, Fyn

Vinderen af Fantastiske Frivillige blev kåret den 20. december 2017.

28-årige Rukiye Bilgin, som er frivillig hos Ungdommens Røde Kors i Slagelse. Over 300 frivillige fra hele landet var nomineret.

Finalister 2017

Juryen udvalgte følgende 11 finalister i 2017:

  • Rukiye Bilgin, Ungdommens Røde Kors, Slagelse
  • Rasmus Erichsen, Stop Spild Lokalt, Korsør
  • Suzanne Seitzberg Larsen, Lichen Sclerosus Foreningen, Hørve
  • Elsebeth Sørensen, Foreningen Spillestedet Stengade
  • Cindy Larsen og Dan Hansen, Gademix, Kolding
  • Per Michelsen, Ren Strand, Fanø
  • Emilie Weiss, DDS Gruppeleder, Mårslet
  • Susanne Bak, Stoholm Borgerforening
  • Henning Busk, Kræftens Bekæmpelse, Ikast/Brande
  • Isabella Mittelstein, Projekt Husvild, Odense